DOLAR: TL
EURO: TL

Yurt Dışında Doğanların Türkiye Nüfus Kaydı Nasıl Yapılır

6.521 kez görüntülendi

Yurt Dışında Doğanların Türkiye Nüfus Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışında doğan çocukların nüfusa kayıtlarını anne bana dışında kimler yapabilir?

Yurtdışında dünyaya gelen çocukların nüfusa kayıtları anne, baba, vasisi tarafından yapılmadığı durumda bebeğin büyükannesi, dedesi, ergin kardeşleri veya çocuğun yanında olan kişiler nüfusa kayıt işlemlerimi yaptırabilir. Bu sayede anne baba olmadan da çocukların nüfusa kayıtları yaptırılabilir.

Yeni doğan çocukların bildirimleri ne kadar süre içinde ve nereye yapılır?

Yurtdışında doğan bebeklerin bildirimi bebek doğduktan sonra 60 gün içinde Türk başkonsolosluklarına yapılması gerekir. Yurtiçinde yapılacak olan doğum bildirimleri 30 gün içerisinde Nüfus Müdürlüklerine yapılabilir. Yurtdışında 60 gün içinde yapılması için gerekli evrakların toplanması gerekir.

Yurtdışında yapılacak olan yeni doğum bildirimlerinde hangi belgeler gerekir?

Yurtdışında yapılacak olan doğum bildirimlerinde çocuğun anne ve babasının kimlikleri ile doğuma ait resmi belgelerin kayıt yaptırılırken getirilmesi yeterli olur. Bu şekilde yeni doğan bebeklerin nüfusa kayıtları yaptırılmış olur.

Yurtdışında doğan çocukların kayıtları Türkiye de yapılabilir mi?

Yurtdışında doğan bebeklerin Türkiye’ye kayıt ettirilmesi için doğumda alınan belgenin aslı ve tersine edilmiş örneği ile Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekir. Bu şekilde isteyenler çocuklarının kayıtlarını Türkiye’de de yaptırılabilir. İstenen durumda gerekli belgeler ile başvurulması yeterli olur.

Yurtdışında doğan çocuklar için posta ile bildirim yapılarak kayıt yaptırılabilir mi?

Gerekli belgelerin temsilciliğe gönderilmesi halinde kayıt yaptırılabilir. Bunun için doğum raporu, çocuğun adının ne olması istendiğine dair dilekçe, anne ve babaya ait nüfus bilgilerin yazılı olduğu belge posta ile gönderilerek kayıt yaptırılır. Belgelerim eksiksiz olarak gönderilmesi ve doğru bilgiler içermeleri gerekir. Bu şekilde sorun yaşamadan işlemler posta ile gönderilen belgeler üzerinden yapılır.

Yurtdışında doğum yapılması durumunda doğan bebeğin doğum yeri olarak neresi yazılır?

Yurtdışında doğum yapılması durumunda çocukların doğum yeri olarak doğum yapılan yer adı doğum yeri olarak yazılır. Doğum nerede yapılmış ise çocuğun nüfusuna doğduğu yer olarak o ülke ve yer kayıt edilir. Farklı bir yerin kayıt edilmesi mümkün olmayacağından dolayı doğum yapılacak yer seçilirken de istediğiniz bir yeri seçmek daha doğru bir seçim olur.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. osman demirtas dedi ki:

    Ben türk vatandasiyim esim alman vatandasi 18.10.2015 tarihinde oglumuz oldu posta üzeri essen konsoloslukta islemlerimiz nasil görülür ve neler gerekli belge ücret ve sairi

  2. osman demirtas dedi ki:

    Ben türk vatandasiyim esim alman vatandasi 18.10.2015 te oglumuz oldu posta üzeri essen konsoloslukta kayit etmek istiyorum hangi belgeller ve ücret Adress icin bilgi lütfen.

    Eger arayip telefonda bilgi verirseniz memnun olurum 015753110055

Yorum Yaz


Yukarı Çık