DOLAR: TL
EURO: TL

Türkiye’ye Arabayla Geliyorsanız Dikkat! Bu Cezaları Ödemeyin

4.075 kez görüntülendi

Türkiye’ye Arabayla Geliyorsanız Dikkat! Bu Cezaları Ödemeyin

Türkiye’ye gurbetten gelen vatandaşlarımız için belirli şartlar ve imtiyazlar var. Bunlara uymakla yükümlü olunan bir takım kurallar bulunmakta. Bu kurallara uyulmaması durumunda genel görüş itibari ile ceza kesilmektedir. Bu cezalara tabi olmamak için muhakkak uyulması gereken kurallar var. Bu kurallara uyulması durumunda cezai yaptırım uygulanmamaktadır. Bizlerde sizler için merak edilen soruları yanıtlamak adına birkaç soruda karayolu trafik kural ve yükümlülükleri hakkında bir yazı derledik. İşte sorular ve cevapları;

  1. Geldikleri ülkeden aldıkları sürücü belgesi ile ülkemizde araç kullanabilirler mi?

Ülkemize gelen yabancılar ziyaret süresince yurtdışından aldıkları ehliyet grubuna göre ülkemizde bulunan araçları kullanma hakkına sahiptirler. Bunun dışında ülkemizde ziyaret amacının dışında bulunan yabancı uyruklu kişilerin öncelikle konsolosluklardan onaylı belge alması gerekir. Ancak bu şekilde sürücü belgesi ve onaylı belge ile araç kullanabilirler.

  1. Yabancı uyruklu kişilerin ülkelerinde aldıkları sürücü ehliyetlerini ülkemizdeki sürücü belgeleri ile değiştirmeleri

Yurtdışından alınan sürücü belgeleri yabancı uyruklu ya da Türk vatandaşları olsun fark etmeksizin ülkemizde dengi sürücü belgeleri ile değiştirilir. Aynı zamanda Türk vatandaşları yurtdışından aldıkları ehliyetleri yurda döndüklerinde 1 yıl içinde değiştirmeleri gerekir. Değiştirmeleri halinde araç kullanmaları söz konusu olamaz.

  1. Ülkemizde yabancılar tarafından yapılan trafik suçlarına verilen cezalar
  • Sürücü belgesi olmadan araç kullananlar bunun için 343 TL ceza ödemek zorunda kalırlar.
  • Ülkemizde araç kullanırken hız sınırını yüzde 10 ile 30’a kadar aşmaları halinde 166 TL ödeme yapılması gerekir. Yüzde 30’ün üzerinde olan hız aşımlarında 343 TL ödeme cezası uygulanır.
  • Araç kullanırken trafik ışıkları ikazlarına uymamaları halinde 166 TL ceza ödemesi yapmaları gerekir.
  • Yabancıların Türkiye’deki şerit kurallarına uymamaları halinde 77 TL ceza uygulanır.
  • Ülkemizde emniyet kemeri takma zorunluluğu olduğundan dolayı buna uymayan yabancı ziyaretçiler bunun için 77 TL ceza uygulanır.
  • Trafikte geçerli olan öncelikli geçme kurallarına göre araç kullanmayan ve bu kurallara uymayan yabancı ziyaretçilere 166 TL ceza uygulaması yapılır.

Bu gibi trafik kurallarına uyulmaması halinde cezai işlemler uygulanır. Aynı zamanda ülkemizde ziyaret amacı ile bulunan yabancıların herhangi bir sorun ile karşılaşmaları halinde Türkiye güvenlik güçleri ile irtibata geçmeleri gerekir. Bu şekilde daha iyi sonuçlar alabilirler.

  1. Ülkemizde trafikte yerleşim yerlerinde araçların uyması gereken hız limitleri yabancı ziyaretçilerinde bunlara uyması gerekir.

Otomobil, panelvan, minibüs, kamyonet, motosiklet gibi araçların yerleşim yerlerinde 50 hız sınırı ile yol almaları gerekir.

 

Türkiye’ye Arabayla Geliyorsanız Dikkat! Bu Cezaları Ödemeyin Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık