DOLAR: TL
EURO: TL

Türkiye’de Araçları Bırakmada Yeni Prosedürler

5.625 kez görüntülendi

Türkiye’de Araçları Bırakmada Yeni Prosedürler

Taşıtı ile Türkiye’ye giriş yapan turistlerin taşıtları ile kalabilecekleri süre 6 aydır. 180 gün konaklama sonrasında taşıtın yurtdışına çıkartılması gerektiğinden araç sahibinin aracını yurtdışına çıkarması gerekir. Ancak geçici süre ile yurtdışından Türkiye’ye giriş yapanlar için geçerli olan bir uygulama olarak belirlenmiş bir süredir.

Türkiye’ye gelişleri sırasında geçici olarak kalacak olan vatandaşların yanlarında araçlarını da belirlenen süre içinde getirmesi sağlanmış bir olanaktır. Aracı getirdikleri halde geçici olarak yurtdışına çıkmak isterlerse bu durumda araçlarını gümrük idaresine bırakmaları ve bu şekilde yurtdışına çıkış yapmalarına imkan vardır. Ancak bu şekilde yurtdışına araçsız olarak çıkmalarına izin verildiğinden giriş yapan turistlerin yurtdışına çıkması gerektiğinde bu prosedüre uygun hareket etmeleri gerekir.

Türkiye’ye aracı ile giriş izni alan vatandaşlar süre bitmeden yurtdışına çıkar ve 185 gün yurtdışında bulunma kuralını yerine getirmeden geri dönmek isterlerse bu durumda kullanmadıkları günler için araçları ile birlikte ülkeye giriş yaparak geri kalan zamanı da kullanabilirler. Bu sayede geri kalan günleri de rahatlıkla kullanarak araçlarını Türkiye’ye yanlarında getirme hakkında yararlanarak daha rahat bir şekilde ülke içinde ulaşım sağlayabilirler. Bu olanaklardan aracı ile ülkeye giriş yapan geçici süreli yabancı vatandaşlar istedikleri zaman yararlanarak ülke de araçları ile ulaşım sağlamanın kolaylığını da yaşayabilirler.

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Daniel dedi ki:

    Fazla televizyon serdyeen biri değilim ama şebeke’ programını izlediğimden beri hastası oldum e7ok gfczel bir program harika hatta sfcper f6tesi oyuncular e7ok gfczel rollerini yapıyorlar.

Yorum Yaz


Yukarı Çık