DOLAR: TL
EURO: TL

Türk Vatandaşı Olan Gurbetçilerimize Doğum Yardımı

1.141 kez görüntülendi

Türk Vatandaşı Olan Gurbetçilerimize Doğum Yardımı

Doğum yardımı uygulaması modern ülkeler tarafından uygulanan sosyal yardımlar içerisinde yer alıyor. Ülkemizde Türk Vatandaşı Olan Gurbetçilerimize Doğum Yardımı uygulaması bu seneye kadar uygulanmıyordu. Halk arasında ‘Torba Kanun’ olarak isimlendirilen “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa” 7 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yasa ile birlikte yapılan birçok değişiklik arasında doğum yardımı konusu da bulunuyor. Bu değişikliğin içeriğinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yapılacak doğum yardımı da yer aldı.

Doğum yardımından yararlanmak isteyen kişiler yurt içinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurabiliyor. Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımız ise bulundukları ülkelerdeki Büyükelçiliklere ya da Başkonsolosluklara başvurabiliyorlar. Bu başvurular şahsen ya da iadeli taahhütlü posta yollarını kullanarak ya da kargodan faydalanarak yapılabiliyor. Bu başvuruyu yapmak için doğan çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kayıt işleminin tamamlanmış olması gerekiyor. Doğum yardımından faydalanabilmek için anne ve babanın ikisinin de ya da en az birisinin Türk vatandaşı olması halinde yapılıyor. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28’inci maddesi kapsamına girenler yani mavi kart sahipleri de aynı şartlarla doğum yardımından faydalanabiliyor. Doğum yardımı bir defaya mahsus olarak yapılıyor ve 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olan canlı doğumlar için veriliyor. Ödeme miktarları ise ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiş. 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı alınamıyor ama ödenecek yardımın tespit edilmesinde bu tarihten önce doğmuş olan çocuklar da hesaba katılıyor. Doğum yardımı haczedilemiyor ve aynı zamanda hiçbir kesintiye ya da vergiye tabi değil. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yapılacak doğum yardımı için başvuru yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın resmi web sitesinden başvuru formunu temin edebilirler. Başvuru formunu doldurduğunuzda doğum yardımı için yapılan talebin hangi ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne iletileceğini belirtmelisiniz. Yurtdışından başvuru yapan ve talepleri onaylanan hak sahiplerinin ödemeleri, dilekçelerinde belirtmiş oldukları yurtiçindeki banka hesaplarına yapılacak. Doğum yardımı ödemesi ise her ikisi de Türk vatandaşı ve sağ olmaları halinde anneye yapılacak. Anne Türk vatandaşı değilse veya sağ değilse ise Bakanlıkça belirlenen zorunlu durumlarda Türk vatandaşı olan babaya ödeme yapılması durumu ortaya çıkacak.

Ödeme yapılırken Kimlik Paylaşım Sistemindeki nüfus kayıtlarına göre ödeme yapılacak. Bu değişiklik çerçevesinde yapılan ödemeler Bakanlık bütçesine bu ödemelerin yapılması için koyulan ödenekten yapılacak. Doğum yardımı ödemesi alan kişilerin haksız olarak bu yardımdan faydalandığı tespit edilirse ödemeyi yapan kurum tarafından ilgili kişiye bildirilecek. Söz konusu olan durumda ödemenin hesaplanan faiz ile birlikte geri iade edilmesi gerekecek. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yapılacak doğum yardımı, yurtiçinde yaşayan vatandaşlarımıza yapılan doğum yardımından daha farklı şartlara bağlı değil. Sadece başvuru yapmanız gereken adreslerde farklılık olmakta.

 

Türk Vatandaşı Olan Gurbetçilerimize Doğum Yardımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. serkan dedi ki:

    merhaba benim iki tane türkiye doğan sonradan bulgaristan vatandaşı olan kızlarım var 1 6 yaşında bunlara türkiye deki konsolosluktan para yardımı ala bilirmiyim

Yorum Yaz


Yukarı Çık