DOLAR: TL
EURO: TL

Sıla Yolunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1.527 kez görüntülendi

Sıla Yolunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yurtdışında yaşayan ya da belirli bir dönem için yurtdışında bulunan vatandaşlarımız için ülkeye geri dönüş önemli bir sevinç kaynağı. Tabi bu yolculuğu ne şekilde yapacağınız, hangi yolu kullanacağınız da oldukça önemli kabul edilebilir. Karayolunu kullanmak, havayolunu kullanmak, hangi ülkeden geleceğiniz gibi hususlar yapmanız gereken hazırlıklarda farklılıklar olmasını sağlayabilir. Ancak temel olarak belirli kaidelere uyarak bu yolculuğu sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Sıla yolunda dikkat edilmesi gereken hususlar hemen her yolculuk için aynı olarak kabul edilebilir. Ufak farklılıklar olsa da genellikle aynı hazırlıkları yapmanız gerekecektir.

Tabi ki öncelikle yanınızda bulunması gereken kişisel belgeleri kontrol etmelisiniz. Yani pasaport, sağlık sigorta belgeleri, araçla geliyorsanız aracınızın belgeleri, oturma ve çalışma izinlerinizi, mavi karta sahipseniz bu belgeyi kontrol etmeli ve yanınıza almalısınız. Hangi yolla seyahat ediyor olursanız olun bu belgeleri bagajınıza değil kolayca ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Uçaklarda kabin bagajınıza ya da araçlarda aracın içinde bulunan bir el bagajına belgeleri yerleştirmeniz doğru olacaktır. Böylece herhangi bir kontrol anında hem sizin hem de ilgili görevlilerin vakit kaybetmesini ya da sıkıntı yaşanmasını önlemiş olursunuz. Sınır kapılarında gerekli olan belgelerin yanınızda olması faydalı olacaktır. Pasaportunuz, aracın sigorta, ruhsat, kiralama gibi belgelerini yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Yine araçla gelmeniz durumunda güzergâhınızı önceden belirlemeniz ve alternatif güzergâhlar da tespit etmeniz yerinde olacaktır. Tabi bu rota üzerinde bulunan ülkelerdeki kuralları ve gerekli olan eşyaları da önceden tespit etmeniz, varsa eksiklikleri gidermeniz yerinde olacaktır. Tabi geçeceğiniz ülkelerdeki bazı uygulamalara da dikkat etmeniz gerekebilir. Örneğin yolu Avustralya’dan geçecek olan kişilerin tünellere dikkat etmesi, sık olarak yerleştirilmiş olan radarları dikkate alması ve tünellerin çok olarak bulunması nedeniyle önlem olarak araçta reflektörlü yelek bulundurması faydalı olacaktır. Kısacası yolculuğunuz sırasında geçeceğiniz bölgelerdeki yerel kuralları araştırın ve yapılması faydalı olacak davranış şekilleri hakkında bilgi edinin. Yurda girişte sorun yaşamamak için ise yine bazı kurallara dikkat etmeniz gerekecektir. Yanınızda bozulabilir nitelikte ve uygun şekilde ambalajlanmamış olan, limitleri aşan miktarda yiyecek maddesi ya da hayvansal ürün bulundurmamanız faydalı olacaktır. Sıla yolunda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bazı özel durumlardan da bahsedilebilir. Örneğin yurtdışında 185 günden az kalan ya da aynı süreyi Türkiye’de geçiren kişilerin Türkiye’ye araç getirmemeleri gerekiyor.

Sonuç olarak yurtdışından ülkemize yapılacak olan yolculuk kısa bir yolculuk yapmaktan farklı değil. Sıla yolunda dikkat edilmesi gereken hususlar da diğer yolculuklardan farklı sayılamaz. Önemli olan her yolculukta ihtiyacınız olan evrakları yanınızda bulundurmak, gerekli olandan fazla bagaj taşımamak ve yolunuz üzerinde başınıza gelebilecek olan aksaklıkları ya da uyulması gereken prosedürleri tespit etmek. Bu kurallara dikkat ederseniz, yaptığınız tüm yolculuklar sorunsuz geçecektir.

Sıla Yolunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık