DOLAR: TL
EURO: TL

Mavi Kart Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

7.799 kez görüntülendi

Mavi Kart Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Türkiye’den Müthiş Manzalar İçin Tıklayınız.

Mavi kart doğumu Türkiye de olduğu için Türk vatandaşı olan ve sonradan Türk vatandaşı olmak istemeyerek farklı bir ülkenin vatandaşı olan kişilere verilen karttır. Bu kart ile kişinin Türkiye’deki hakları korunur. Bu amaçla kişi ve kişinin alt soylarına bu kart verilerek hakları korunmuş olur.

Mavi kartı olan vatandaşlara hangi haklar tanınır?
Mavi kart sahibi olan vatandaşlar Türk vatandaşların sahip olduğu haklara sahip olurlar. Kanunla belirlenen bir kural olmaması halinde bu durum her mavi kart sahibi için geçerli olur.

Mavi kart sahipleri için kanun ile belirlenmiş istisnalar neleri içerir?
Mavi kartı olan vatandaşlar askerlik yapma, seçme ve seçilme ile muafen araç veya ev için eşya ithal etme hakları için yükümlülüğü olmayan kişilerdir.

Mavi kart almak isteyenler nereden ve nasıl alabilirler?
Yurtdışında yaşayan vatandaşlar mavi kart almak için yurtdışı temsilciliklere ve yurtiçinde yaşayan vatandaşlarda İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine gitmeleri gerekir. Ancak bu şekilde başvuru yaşarak kartlarına sahip olabilirler. Mavi kart almak isteyen vatandaşlar başvuru sırasında dilekçe, yabancı kimlik belgesi, 2 fotoğraf ile başvuru yapmaları gerekir. Yabancı kimlik belgesi olmayanlar bunun yerine pasaportları ile de başvuru yapabilirler.

Mavi kartı olan vatandaşlar Türkiye de işe girip çalışabilir mi?
Mavi kart sahibi vatandaşlar kamu görevi dışındaki her türlü işte çalışma hakkına sahiptirler. Çalışmaları için çalışma iznine gerek duymadan istedikleri işe kolaylıkla giriş yaparak çalışabilirler.

Mavi kartı olan vatandaşlar Türkiye de yaşayabilir mi?
Türkiye doğumlu olmaları sayesinde mavi kart sahipleri herhangi bir belge veya izne gerek olmadan Türkiye de ikamet edebilirler. Bu sayede istedikleri gibi Türkiye de yaşama hakkına sahiptirler.

Mavi kart sahibi olan vatandaşlar Türkiye de mal satın alıp satabilirler mi?
Mavi kart
ı olan vatandaşlar Türkiye de istedikleri zaman yer alım satım yapabilirler? Bunun için herhangi bir belge almalarına ihtiyaç yoktur.

Mavi kart sahipleri e devlet sistemine giriş için e devlet şifresi alabilir mi?
Mavi kart sahipleri e devlet sistemindeki haklarını ve bilgilerini görüntülemek ve bilgi sahibi olmak için e devlet şifresi alabilirler. Bunun için yurtdışında konsolosluklarına Türkiye’de de PTT şubelerine gitmeleri gerekir. Bu şekilde istedikleri zaman e devlet şifrelerini kolaylıkla alabilirler.

Mavi kartlı olan kişiler vergi kimlik numarası almaları mümkün olur mu?
Mavi kart sahibi vatandaşlar gerekli evraklar ile birlikte başvuru da bulunmaları halinde Türkiye’den vergi kimlik numaralarını konsolosluğa giderek talep edebilir ve bu şekilde alabilirler. Başvuru da bulunmaları için mavi kartlarının fotokopisi, kimlikleri ve adreslerinin bilgilerinin yazılı olduğu bir form ile gitmeleri gerekir. Bu bilgiler ile yaptıkları başvuru sonrasında vergi numarası kişilerin vermiş oldukları adrese gönderilir. Resim Galerisi İçin Tıklayınız.

Mavi Kart Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Oguzhan dedi ki:

  Mavi kart sahibi tc de iş yeri acabilirmi ve iş yeri acmak icin yurt disindan istenen evrak varmi sorumu yanitlarsaniz sevinirim

  1. Hüseyin Göcen dedi ki:

   mavi kartim var konsoloslukta vergi numarasini almam icin hangi belgeleri götürmem lazim.
   Aydinlatirsaniz sevinirim

 2. Suhrap dedi ki:

  Ben yabanci pasaport var oturma izin almadym mavi kart alıp bilirimi

 3. Hasan kücük dedi ki:

  Mavı kart sahıbı bır bayanım evlendıgımde türkvatandası.

  Daha sonra alman vatandaslıgına gectım.esımden bosandım ama hala mavı kartımda evlı yazıyor konsolosluk sızın nüfüsda dosyanız kapalı ama tenfız ve tanıma davası acmalısın dıyorlar
  Sasırmak elde degıl ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

 4. Betül dedi ki:

  Mavi kart ile Türkiye – Kıbrıs arası seyahat yapıla biliniyor mu?? DİĞER ÜLKENİN PASSAPORT SÜRESİ BITTI VE MAVI KART ILE SEYHAT YAPMAK İSTİYORUM?

 5. dilek dedi ki:

  ben almanvatandaşı bır bayananım 10 aydan fazla türkiyede ikamet etmekteyim tekrar almanyaya dönmek istiyorum bir sorun çıkarmı teşekkürler

 6. Ali gurkan dedi ki:

  Slm ben turk vatandasliginda cikarmislar su an bende hic bir kimlik veya pasport yoktur mavi kart alabilirmiyim Holland ada yasiyorum kacakolara ne yapmamlazim

 7. Marvin Tayfun Değirmencioğlu dedi ki:

  Ben Almanya doğumluyum .çifte vatandaş sın sonra Alman vatandaşı oldum.Annem Alman vatandaşı babam Türk.Türkiyede yaşamak istiyorum.Mavi kart alabilirmiyim.Teşekkür ederim.

Yorum Yaz


Yukarı Çık