DOLAR: TL
EURO: TL

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

3.570 kez görüntülendi

Eskisehir-Kursunlu-Cami-ve-KulliyesiKurşunlu Camii Eskişehir’in az sayıdaki tarihi eserleri arasında ilk sıralarda yer alan eserlerden birisidir. Camii ve külliye Eskişehir’in en eski ve tarihi yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda bulunmaktadır. Külliyeye ulaşmak için tarihi Odunpazarı Evleri arasından geçmek zorunda oluşunuz da seyre değer ve dikkat çekici bir manzarayla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Odunpazarı Eskişehir için önemli bir ulaşım merkezi olduğundan külliyeye ulaşmanız gayet kolay olacaktır. Şehirdeki otobüslerin çoğu ve tramvay ile buraya ulaşabilirsiniz. Tramvay ve otobüslerin bir kısmı ile ‘Atatürk Lisesi’ durağında, otobüslerin büyük bir bölümü ile Odunpazarı’nda inmeniz gerekecek. Odunpazarı evlerinin içinde tarihi bir ortamda birkaç dakika yürüyerek Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Yapımı 1517 yılında başlayan tarihi yapı 1525 yılında tamamlanmıştır. Gazi Melek lakabıyla tanınan Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Binanın mimarı dönemin mimar başı Acem Ali’dir. Güzel ve sessiz bahçesi ve dikkat çekici kubbeleri ile dinginlik hissi ile ihtişamı bir arada hissetmenizi sağlayacak bir yapıdır. Yapının camii bölümü halen ibadete açık bulunmaktadır.

Külliye yedi bölümden oluşmaktadır. Cami, Kervansaray, İmaret, Aşevi, , Şadırvan, Sıbyan Mektebi, Medrese ve Tabhane bu yedi bölümü oluşturur. Bu bölümler günümüzde turistik amaçlarla kullanılmaktadır. Tabhane içindeki El Sanatları Müzesi ve içinde yer alan atölyeleri gezmek yararınıza olacaktır. El sanatlar atölyelerinde sanatçıların yaptığı ve satışını gerçekleştirdikleri cam sanatları, süsleme ya da tezhip gibi dallar üzerine hazırlanmış eserleri görebilirsiniz. Külliye ziyaretinizde Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Atölyesi, Sıcak Cam Üfleme Merkezi, Nikah Salonu olarak kullanılan bölümleri gezebilirsiniz. Bu bölümler için düzenlenen uluslararası etkinlikler hakkında bilgi almanız ve hediyelik eşya olarak satışa sunulan çok sayıdaki aynı zamanda uygun fiyatlı ürünlerden satın alabilirsiniz.

=>Resim galerisine gitmek için aşağıdaki bir resmi tıklayınız.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Eskişehir Kurşunlu Külliyesi dedi ki:

    Yazınız için teşekkürler. Kurşun Külliyesi ve Odunpazarı bölgesi, Eskişehir’de gezilecek yerlerin başında geliyor.

Yorum Yaz


Yukarı Çık