DOLAR: TL
EURO: TL

Ashab-ı Kehf Mağarası – Mersin

4.171 kez görüntülendi

Ashab-ı Kehf MağarasıSadece Kuran-ı Kerim’de değil birçok dinin kabul edip kutsal metinlerinde sözü edilen Ashab-ı Kehf Mağarası Mersin İli Tarsus İlçesinin 15 km kadar kuzey batısında bulunur. Pagan kültürden Hristiyanlığa kadar birçok inanç sisteminin önemli bir figürü olan Ashab-ı Kehf veya bir başka ifade ile Yedi Uyurlar, dilden dile anlatılan bir efsane olmasının yanı sıra kutsal kitaplarda yazılı metinler halinde de yer alır.
Bu anlamda birçok yer ve mağara bu iddiayı dile getiriyor olsa da içlerinde en çok delil gösterilen ve en gerçek olarak kabul edilen Ashab-ı Kehf Mağarası Tarsus’ta bulunan mağaradır. Kuran-ı Kerim’de Kehf suresinde anlatılan meselenin hemen hemen aynı şekilde ifadelerle başka metinlerde de yer aldığı görülür. Yemliha, Mekselina, Mernuş, Debernuş, Sazenuş ve Mislina adlı gençler zamanın hükümdarının zalimliğinden ve putperestliği reddetmelerinin getirdiği sonuçlardan kaçarken çoban Kefeştetayyus ve Kıtmir adlı köpeği de onlara dâhil olur ve saklanmak için girdikleri mağarada yüzlerce yıl uyurlar. Hiçbir şey olmamış gibi acıkarak uyanırlar ve içlerinden Yemliha’yı yiyecek bir şeyler alması için şehre yani Tarsus’a gönderirler.

Şehre gelen Yemliha’nın çok değişmiş bir şehir bulması ve elindeki paranın artık geçmiyor oluşu ile geçen zaman anlaşılır. Ancak artık yeni hükümdar o eski zalim hükümdar olmadığından özgürdürler ve yeniden Ashab-ı Kehf Mağarasına giderek arkadaşlarına haber verir. Dinler üstü, mistik ve rahmani bir mekânı görmek ve buradaki havayı teneffüs etmek isteyenler için son derece ideal bir gezi seçeneğidir.

=> Resim Galerisi İçin Buraya Tıklayınız.

Ashab-ı Kehf Mağarası – Mersin Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık